jack has logged 79 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Roller Girl

Roller Girl

2020
×
Edit this entry  
29
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★½
Edit this entry  
29
Absentia

Absentia

2011
×
★½
Edit this entry  
28
Hush

Hush

2016
×
★★
Edit this entry  
28
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Turning

The Turning

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Gift

The Gift

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
May

May

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Woman

The Woman

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rachel Getting Married

Rachel Getting Married

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Beloved

Beloved

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
What Did the Lady Forget?

What Did the Lady Forget?

1937
×
★★
Edit this entry  
19
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Caddyshack II

Caddyshack II

1988
×
½
Edit this entry  
18
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
8MM

8MM

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Primal

Primal

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Kill Chain

Kill Chain

2019
×
Edit this entry  
15
Rage

Rage

2014
×
Edit this entry  
15
Dredd

Dredd

2012
×
★★½
Edit this entry  
15
Paycheck

Paycheck

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Knock Off

Knock Off

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crossroads

Crossroads

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Wild Hogs

Wild Hogs

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Life and Times of Judge Roy Bean

The Life and Times of Judge Roy Bean

1972
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Rental

The Rental

2020
×
★★
Edit this entry  
08
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★½
Edit this entry