Sort by

jade has logged 249 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★
Edit this entry  
17
Jackie

Jackie

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★
Edit this entry  
16
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Edit this entry  
13
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Wick

John Wick

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Michael Bolton's Big, Sexy Valentine's Day Special

Michael Bolton's Big, Sexy Valentine's Day Special

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frank

Frank

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Snatch

Snatch

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hush

Hush

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Demolition

Demolition

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Your Darlings

Kill Your Darlings

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rings

Rings

2017
×
Read the review Edit this entry