Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Grandmother's House

Grandmother's House

1988
×
★★
Edit this entry  
08
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★½
Edit this entry  
02
The Gate

The Gate

1987
×
★★★
Edit this entry  
02
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
27
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
24
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Thing That Ate the Birds

The Thing That Ate the Birds

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
8MM

8MM

1999
×
★★
Edit this entry  
20
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★½
Edit this entry  
19
Session 9

Session 9

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
Our Father

Our Father

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hatching

Hatching

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Firestarter

Firestarter

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Deep Water

Deep Water

2022
×
★½
Edit this entry  
09
The Gate

The Gate

1987
×
★★½
Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Edit this entry  
08
Paperhouse

Paperhouse

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
03
You, Me and Dupree

You, Me and Dupree

2006
×
★½
Edit this entry  
02
Bushwhacked

Bushwhacked

1995
×
Edit this entry  
30
Oliver!

Oliver!

1968
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★
Edit this entry  
27
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
Precious

Precious

2009
×
★★★★
Edit this entry  
26
All I Hear is Static

All I Hear is Static

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★
Edit this entry  
25
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Annie

Annie

1982
×
★★★
Edit this entry  
23
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★
Edit this entry  
21
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★
Edit this entry  
17
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★
Edit this entry  
16
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★
Edit this entry  
13
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★½
Edit this entry