Sort by

jpaton has logged 37 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★★
Edit this entry  
31
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
High Tech Soul: The Creation of Techno Music

High Tech Soul: The Creation of Techno Music

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Tombs of the Blind Dead

Tombs of the Blind Dead

1972
×
★★★★
Edit this entry  
19
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★
Edit this entry  
15
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★
Edit this entry  
14
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
12
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Edit this entry  
06
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry