Sort by

jpaton has logged 225 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
30
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Great Wall

The Great Wall

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Lips of Blood

Lips of Blood

1975
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Demoniacs

The Demoniacs

1974
×
★★★½
Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Bridge on the River Kwai

The Bridge on the River Kwai

1957
×
★★★★
Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
28
One-Armed Boxer

One-Armed Boxer

1972
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Headshot

Headshot

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Election

Election

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Illang: The Wolf Brigade

Illang: The Wolf Brigade

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Dungeonmaster

The Dungeonmaster

1984
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jin-Roh: The Wolf Brigade

Jin-Roh: The Wolf Brigade

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Showdown in Little Tokyo

Showdown in Little Tokyo

1991
×
★★★½
Edit this entry  
09
The One-Armed Swordsman

The One-Armed Swordsman

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Last Stand

The Last Stand

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Psychokinesis

Psychokinesis

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★★
Edit this entry  
31
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Iron Rose

The Iron Rose

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
28
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry