Sort by

Jannis has logged 58 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hellboy

Hellboy

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Single Life

A Single Life

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Here's the Plan

Here's the Plan

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Airplane Mode

Airplane Mode

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
NiNoKuni

NiNoKuni

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Fall from Grace

A Fall from Grace

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Live Twice, Love Once

Live Twice, Love Once

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Love Story

A Love Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Freeway

Freeway

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tenacious D in Post-Apocalypto

Tenacious D in Post-Apocalypto

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Journey 2: The Mysterious Island

Journey 2: The Mysterious Island

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doom

Doom

2005
×
Read the review Edit this entry  
06
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Salt

Salt

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Pokémon the Movie: The Power of Us

Pokémon the Movie: The Power of Us

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Self/less

Self/less

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
A Bicycle Ride In A Walmart

A Bicycle Ride In A Walmart

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry