Sort by

Jannis has logged 249 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Edit this entry  
07
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heidi

Heidi

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beach Picnic

Beach Picnic

1939
×
Read the review Edit this entry  
22
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Band Concert

The Band Concert

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Ballad of Nessie

The Ballad of Nessie

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Auntie Edna

Auntie Edna

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Art of Skiing

The Art of Skiing

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
All in a Nutshell

All in a Nutshell

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Adventures of André and Wally B.

The Adventures of André and Wally B.

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Knight for a Day

A Knight for a Day

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Azur & Asmar: The Princes' Quest

Azur & Asmar: The Princes' Quest

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
11
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Man Among Cheetahs

Man Among Cheetahs

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Secrets of the King Cobra

Secrets of the King Cobra

2010
×
★★½
Edit this entry  
15
Project Power

Project Power

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Tree Climbing Lions

Tree Climbing Lions

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Into the Okavango

Into the Okavango

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Three Caballeros

The Three Caballeros

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Year of The Wonderful Bedroom

The Year of The Wonderful Bedroom

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
Babes in the Woods

Babes in the Woods

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Santa's Workshop

Santa's Workshop

1932
×
★★
Edit this entry  
30
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Goofy Movie

A Goofy Movie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Guava Island

Guava Island

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Phineas and Ferb: Mission Marvel

Phineas and Ferb: Mission Marvel

2013
×
★★
Edit this entry  
02
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry