Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Edit this entry  
24
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
Edit this entry  
22
The Garden

The Garden

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
20
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★½
Edit this entry  
19
The Last of England

The Last of England

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bob Dylan - Dont Look Back

Bob Dylan - Dont Look Back

1967
×
★★★★
Edit this entry  
19
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★½
Edit this entry  
18
Performance

Performance

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Prom Night

Prom Night

2008
×
Edit this entry  
13
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★½
Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
11
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fata Morgana

Fata Morgana

1971
×
★★★½
Edit this entry  
10
Last Words

Last Words

1968
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Unprecedented Defence of the Fortress Deutschkreuz

The Unprecedented Defence of the Fortress Deutschkreuz

1967
×
★★★
Edit this entry  
10
Game Night

Game Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Edit this entry  
09
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★½
Edit this entry  
06
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★½
Edit this entry  
06
Love

Love

2015
×
½
Edit this entry  
04
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Zombeavers

Zombeavers

2014
×
Edit this entry  
03
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Edit this entry  
31
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★
Edit this entry  
23
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Edit this entry  
22
Accident

Accident

1967
×
★★★½
Edit this entry  
17
45 Years

45 Years

2015
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
Grand Illusion

Grand Illusion

1937
×
★★★★
Edit this entry  
07
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Ran

Ran

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★½
Edit this entry  
30
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Billy Liar

Billy Liar

1963
×
★★★½
Edit this entry  
26
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry