Sort by

Josie has logged 56 entries for films during June 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
You Are Not My Mother

You Are Not My Mother

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Terror by Night

Terror by Night

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Woman in Green

The Woman in Green

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pursuit to Algiers

Pursuit to Algiers

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The House of Fear

The House of Fear

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pearl of Death

The Pearl of Death

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Spider Woman

The Spider Woman

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sherlock Holmes Faces Death

Sherlock Holmes Faces Death

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sherlock Holmes in Washington

Sherlock Holmes in Washington

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sherlock Holmes and the Secret Weapon

Sherlock Holmes and the Secret Weapon

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sherlock Holmes and the Voice of Terror

Sherlock Holmes and the Voice of Terror

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hound of the Baskervilles

The Hound of the Baskervilles

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Adventures of Sherlock Holmes

The Adventures of Sherlock Holmes

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Scarlet Claw

The Scarlet Claw

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Choose or Die

Choose or Die

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Between Two Women

Between Two Women

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blue Weekend

Blue Weekend

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Power

The Power

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Victim

Victim

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry