Sort by

Josiah has logged 84 entries for films during September 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Hazard

Hazard

2005
×
Read the review Edit this entry  
30
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
Read the review Edit this entry  
30
Pro-Life

Pro-Life

2006
×
Read the review Edit this entry  
29
Marebito

Marebito

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Go Go Tales

Go Go Tales

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
Read the review Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Youth Without Youth

Youth Without Youth

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
RoboCop

RoboCop

1987
×
Read the review Edit this entry  
27
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
Read the review Edit this entry  
27
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
Read the review Edit this entry  
27
Hapax Legomena III: Critical Mass

Hapax Legomena III: Critical Mass

1971
×
Read the review Edit this entry  
26
Heat

Heat

1995
×
Read the review Edit this entry  
26
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
Repulsion

Repulsion

1965
×
Read the review Edit this entry  
25
Djinn

Djinn

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Guinea Pig 3: He Never Dies

Guinea Pig 3: He Never Dies

1986
×
Read the review Edit this entry  
25
The Ward

The Ward

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
The Death of Empedocles

The Death of Empedocles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Flesh

Flesh

1968
×
Read the review Edit this entry  
24
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Zidane: A 21st Century Portrait

Zidane: A 21st Century Portrait

2006
×
Read the review Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
Read the review Edit this entry  
22
Death in the Land of Encantos

Death in the Land of Encantos

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
Read the review Edit this entry  
19
Book of Shadows: Blair Witch 2

Book of Shadows: Blair Witch 2

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cat People

Cat People

1942
×
Read the review Edit this entry  
19
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
31

31

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
Read the review Edit this entry  
16
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hapax Legomena II: Poetic Justice

Hapax Legomena II: Poetic Justice

1972
×
Read the review Edit this entry  
16
Starman

Starman

1984
×
Read the review Edit this entry  
15
Exeter

Exeter

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Antigone

Antigone

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hapax Legomena I: (nostalgia)

Hapax Legomena I: (nostalgia)

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nausea

Nausea

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Equals

Equals

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In the Basement

In the Basement

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Noroît

Noroît

1976
×
Read the review Edit this entry  
12
Café Society

Café Society

2016
×
Read the review Edit this entry