Sort by

Josh has logged 55 entries for films during October 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Slither

Slither

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paranormal Activity 2

Paranormal Activity 2

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Last Exorcism

The Last Exorcism

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Detention

Detention

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Gate

The Gate

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
[REC]³ Genesis

[REC]³ Genesis

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Chernobyl Diaries

Chernobyl Diaries

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
ATM

ATM

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Greatest Movie Ever Sold

The Greatest Movie Ever Sold

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★
Edit this entry  
07
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dracula

Dracula

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Insidious

Insidious

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jeepers Creepers 2

Jeepers Creepers 2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry