Sort by

Josh has logged 278 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lawless

Lawless

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Babymakers

The Babymakers

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Identity

Identity

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Queen of Versailles

The Queen of Versailles

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lawless

Lawless

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fletch

Fletch

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mimic

Mimic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cronos

Cronos

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★
Edit this entry  
07
Cobra

Cobra

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Hole

The Hole

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry