Josh has logged 31 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
White Eye

White Eye

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Collective

Collective

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Present

The Present

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Yes-People

Yes-People

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry