Sort by

Joshua has logged 74 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Old Boyfriends

Old Boyfriends

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Emanuelle and Françoise

Emanuelle and Françoise

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Emanuelle and the Last Cannibals

Emanuelle and the Last Cannibals

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blind Beast

Blind Beast

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scanner Cop II

Scanner Cop II

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hell's Bloody Devils

Hell's Bloody Devils

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Day of the Reaper

Day of the Reaper

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Strike Commando 2

Strike Commando 2

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Strike Commando

Strike Commando

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stitches

Stitches

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Colt 38 Special Squad

Colt 38 Special Squad

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hunted

Hunted

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Southbound

Southbound

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Son

Son

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The French Sex Murders

The French Sex Murders

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Butcher, Baker, Nightmare Maker

Butcher, Baker, Nightmare Maker

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Mary

American Mary

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bandidos

Bandidos

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Satan

Satan

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Samurai

The Samurai

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kandisha

Kandisha

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hanzo the Razor: Who's Got the Gold?

Hanzo the Razor: Who's Got the Gold?

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Death Dimension

Death Dimension

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry