Joshua has logged 23 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Black

Bad Black

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hal

Hal

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dangerous Encounters of the First Kind

Dangerous Encounters of the First Kind

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aniara

Aniara

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Night Porter

The Night Porter

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Miracles

Miracles

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Victim

Victim

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Phone Call

The Phone Call

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shadow

Shadow

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Project A

Project A

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Meeting Gorbachev

Meeting Gorbachev

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry