Joshua has logged 204 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Burn!

Burn!

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Prayer of the Rollerboys

Prayer of the Rollerboys

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Toni Morrison: The Pieces I Am

Toni Morrison: The Pieces I Am

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Remember

Remember

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
63 Up

63 Up

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Neo Tokyo

Neo Tokyo

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crime Story

Crime Story

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Swordsman

Swordsman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dangan Runner

Dangan Runner

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Valiant Ones

The Valiant Ones

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alien Beasts

Alien Beasts

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Young Master

The Young Master

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fate of Lee Khan

The Fate of Lee Khan

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Antichrist

The Antichrist

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Heroic Trio

The Heroic Trio

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Midnight Traveler

Midnight Traveler

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hush... Hush, Sweet Charlotte

Hush... Hush, Sweet Charlotte

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blood on Her Name

Blood on Her Name

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
VFW

VFW

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Blade

The Blade

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry