Joshua has logged 189 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Capote

Capote

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Vow

The Vow

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Reader

The Reader

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
04
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Brothers

Brothers

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Plumber

The Plumber

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry