Sort by

Josh Thomas has logged 222 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Roald Dahl's Matilda the Musical

Roald Dahl's Matilda the Musical

2022
×
★★½
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Avatar

Avatar

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★
Edit this entry  
01
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Edit this entry  
24
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Square

The Square

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Pearl

Pearl

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Funny Pages

Funny Pages

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Bros

Bros

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
31
Scream

Scream

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry