Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Fright Night Part 2

Fright Night Part 2

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Midnight Hour

The Midnight Hour

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Backdraft

Backdraft

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Language Lessons

Language Lessons

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Iceman

Iceman

1984
×
Read the review Edit this entry  
09
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Val

Val

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
31
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Annihilation

Annihilation

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alien³

Alien³

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Nothing but Trouble

Nothing but Trouble

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry