Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Josh Ralph

Josh Ralph

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Josh
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show films with backdrop
    • Hide films with backdrop
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Josh’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2022
  • 2021
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Me Before You

    Me Before You 2016

    ★★★★ Watched 20 Apr 2017

    i sobbed like a baby at the ending

  • Finding Dory

    Finding Dory 2016

    ★★★★ Watched 22 Mar 2017

    Sigourney Weaver

  • X-Men: Days of Future Past

    X-Men: Days of Future Past 2014

    ★★★★ Rewatched 27 Feb 2017

    Wig: missing.

    So glad I understand the past references now!

  • Hidden Figures

    Hidden Figures 2016

    ★★★★½ Watched 19 Feb 2017

    whew. a film.

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999

    ★★½ Rewatched 16 Feb 2017

    eh.

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story 2016

    ★★★★★ Watched 22 Jan 2017

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    bitch. she did that.

  • Mulan

    Mulan 1998

    ★★★★★ Rewatched 19 Jan 2017

    A. Film. 
    Destroy those gender norms henny!!!

  • Contact

    Contact 1997

    ★★★½ Watched 18 Dec 2016

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    A film. Plot dragged on for a bit but I really appreciated seeing her dead dad on the beach.

  • Moana

    Moana 2016

    ★★★★★ Watched 05 Dec 2016

    My poor bussy, was not expecting to be this dragged and shook by this film

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    Fantastic Beasts and Where to Find Them 2016

    ★★★★½ Watched 20 Nov 2016

    I hate the Harry Potter films but damn, this is one amazing film.

  • The Lobster

    The Lobster 2015

    ★★★½ Watched 05 Sep 2016

    same

  • Carol

    Carol 2015

    ★★★★ Watched 01 Sep 2016

    Tag urself im carol's daughter

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.