Josh Ceranic has logged 269 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
28
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Edit this entry  
20
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Our Souls at Night

Our Souls at Night

2017
×
★½
Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Glass Castle

The Glass Castle

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★
Edit this entry  
24
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★
Edit this entry  
23
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★
Edit this entry  
18
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Justice League

Justice League

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Iron Jawed Angels

Iron Jawed Angels

2004
×
★★½
Edit this entry  
16
George Lucas in Love

George Lucas in Love

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
How They Get There

How They Get There

1997
×
★★★★
Edit this entry  
06
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
★★
Edit this entry  
02
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Whatever Works

Whatever Works

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
Geostorm

Geostorm

2017
×
★½
Edit this entry  
24
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
Saw III

Saw III

2006
×
★★★½
Edit this entry  
21
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★★
Edit this entry