• Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★

  • Project Power

  • Da 5 Bloods

  • Palm Springs

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • 1917

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

  • Joker

  • Uncut Gems

  • Marriage Story

  • Midsommar

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

  • Avengers: Endgame

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Avengers: Infinity War

  • Black Panther

  • Hearts Beat Loud

    ★★★

  • Hereditary

  • Lady Bird

  • Dunkirk

  • Good Time

  • Baby Driver

  • Get Out

  • Call Me by Your Name

  • Moonlight

  • Arrival

  • La La Land

  • The Neon Demon

    ★★★★

  • Raw

    ★★★★

  • Sing Street

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

  • Interstellar

  • Gone Girl

  • Nightcrawler

  • The Grand Budapest Hotel

  • Whiplash

  • The Wolf of Wall Street

  • Her

  • This Is the End

    ★★

  • Django Unchained

  • The Dark Knight Rises

  • Alps

    ★★★

  • The Social Network

  • The Town

    ★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

  • Inception

  • Enter the Void

  • Inglourious Basterds

  • The Dark Knight

  • Zodiac

  • The Prestige

  • Batman Begins

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

  • The Machinist

    ★★

  • Primer

    ★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

  • Spirited Away

  • Memento

  • The Replacements

    ★★

  • American Psycho

  • Fight Club

  • Notting Hill

    ★★★

  • The Truman Show

  • Jackie Brown

  • Se7en

  • Pulp Fiction

  • The Silence of the Lambs

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★