• Thing from the Factory by the Field

    ★★★½

  • The Northman

    ★★★★

  • Deep Water

    ★★

  • Ambulance

    ★★★½

  • X

    ★★★½

  • The Batman

    ★★★½

  • Kimi

    ★★★½

  • Marry Me

    ★★★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★

  • Don't Look Up

    ★½

  • VOIR

    ★★★★

  • Nightmare Alley

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • The Beatles: Get Back

    ★★★★½

  • House of Gucci

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★★

  • Dopesick

    ★★★

  • The Harder They Fall

    ★★★

  • No Time to Die

    ★★★

  • The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

  • The Last Duel

    ★★★★½

  • The Guilty

    ★★

  • Spencer

    ★★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • Belfast

    ★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • The Card Counter

    ★★★★½

  • King Richard

    ★★★

  • Malignant

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★½

  • Pig

    ★★★★

  • Dr. Death

    ★★★

  • Red Rocket

    ★★★★

  • Blue Bayou

    ★★★

  • Titane

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • Benedetta

    ★★★½

  • Stillwater

    ★½

  • The Velvet Underground

    ★★★★½

  • Black Widow

    ★★½

  • Annette

    ★★★★½

  • The Ice Road

    ★★

  • No Sudden Move

    ★★★½

  • Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

    ★★

  • Loki

    ★★½

  • In the Heights

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★½

  • F9

    ★★★

  • The Woman in the Window

  • The Underground Railroad

    ★★★★

  • Those Who Wish Me Dead

    ★★★½

  • Tom Clancy's Without Remorse

    ★★

  • Wrath of Man

    ★★½

  • Mare of Easttown

    ★★★★½

  • French Water

    ★★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

  • Nobody

    ★★★

  • TINA

    ★★★½

  • Khaite FW21

    ★★★½

  • Framing Britney Spears

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★

  • Passing

    ★★★½

  • The Sparks Brothers

    ★★★½

  • CODA

    ★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • The Little Things

    ★½

  • WandaVision

    ★★★½