Sort by

JosephO20 has logged 33 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Blob

The Blob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
Waiting...

Waiting...

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hard Way

The Hard Way

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ali

Ali

2001
×
★★★
Edit this entry  
11
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shanghai Triad

Shanghai Triad

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Longest Yard

The Longest Yard

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Starman

Starman

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Inspector General

The Inspector General

1949
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Interpreter

The Interpreter

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
Sherlock Holmes and the Voice of Terror

Sherlock Holmes and the Voice of Terror

1942
×
★★★
Edit this entry