Sort by

JosephO20 has logged 315 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
25
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Edit this entry  
22
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★
Edit this entry  
13
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1920
×
★★½
Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Artist

The Artist

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
I Am Not a Witch

I Am Not a Witch

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
02
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Edit this entry  
29
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Akeelah and the Bee

Akeelah and the Bee

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Make Mine Music

Make Mine Music

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Regarding Henry

Regarding Henry

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★★
Edit this entry  
14
West Beirut

West Beirut

1998
×
★★★
Edit this entry  
13
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Heartburn

Heartburn

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry