Joseph has logged 67 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Amazing Grace

Amazing Grace

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
30/30 Vision: Three Decades of Strand Releasing

30/30 Vision: Three Decades of Strand Releasing

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Veslemøy's Song

Veslemøy's Song

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
Screen Test: Lou Reed

Screen Test: Lou Reed

1966
×
★★★★
Edit this entry  
04
Screen Test: Edie Sedgwick & Kipp Stagg

Screen Test: Edie Sedgwick & Kipp Stagg

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Screen Test: George Millaway & Archie

Screen Test: George Millaway & Archie

1966
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ears, Eyes and Throats: Restored Classic and Lost Punk Films 1976-1981

Ears, Eyes and Throats: Restored Classic and Lost Punk Films 1976-1981

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Debt Begins at 20

Debt Begins at 20

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moody Teenager

Moody Teenager

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Red

In the Red

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Songs for Swinging Larvae

Songs for Swinging Larvae

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Simple Song

The Simple Song

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Perfect Love

Perfect Love

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Act of Being Polite

Act of Being Polite

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moisture

Moisture

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hello Skinny

Hello Skinny

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Third Reich 'n Roll

The Third Reich 'n Roll

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deaf/Punk

Deaf/Punk

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paris hiver 1986-1987

Paris hiver 1986-1987

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Family Business

Family Business

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Les Coquillettes

Les Coquillettes

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Straightforward Boy

A Straightforward Boy

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Toni Morrison: The Pieces I Am

Toni Morrison: The Pieces I Am

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bronco's House

Bronco's House

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
To Be Free

To Be Free

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
History Lessons

History Lessons

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dadli

Dadli

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lineup

The Lineup

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Burglar

The Burglar

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
White Material

White Material

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pushover

Pushover

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One

Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry