Sort by

josephkidney has logged 164 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
Read the review Edit this entry  
27
One Week

One Week

1920
×
Read the review Edit this entry  
27
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Great Buster: A Celebration

The Great Buster: A Celebration

2018
×
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
14 Peaks: Nothing Is Impossible

14 Peaks: Nothing Is Impossible

2021
×
Edit this entry  
10
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Departures

Departures

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Belfast

Belfast

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Zabriskie Point

Zabriskie Point

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jazz on a Summer's Day

Jazz on a Summer's Day

1959
×
Read the review Edit this entry  
02
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Squid Game

Squid Game

2021
×
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Beat That My Heart Skipped

The Beat That My Heart Skipped

2005
×
★★★★
Edit this entry  
10
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★½
Edit this entry  
10
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
Amy

Amy

2015
×
Edit this entry  
03
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Edit this entry  
03
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
Edit this entry  
29
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
28
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
Edit this entry