Joseph has written 80 reviews for films rated ★★★★★ .

  • The Goonies

    The Goonies

    ★★★★★

    "hey you guys"
    There's a very young Thanos in this. The first time I watched the goonies was 2014 and It blew my 10 year old mind. I mean who doesn't want to go on a treasure hunt and fight pirates. over amazing!

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★★

    Han shot first not Gredo. Anyways Mark Hamill looks sooo young in this.
    overall a masterpiece!!!!.

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

    "I've been a rich man and I have been a poor man and I choice rich ever fucking time".
    I Can't believe Leo got snubbed at the Oscars for his role as Jordan Belfort but Margot Robbie is F^^king Hot as Hell!!!!!!!!!!!!.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

    "Did you ever hear the tragedy of Darth Plagueis The Wise? I thought not. ... Darth Plagueis was a Dark Lord of the Sith, so powerful and so wise he could use the Force to influence the midichlorians to create life… He had such a knowledge of the dark side that he could even keep the ones he cared about from dying".
    Yes I rewatched this movie again.why? because it's a masterpiece.

  • Raiders of the Lost Ark

    Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

    Laura Croft who?
    Probably my 2nd favourite Spielberg movie next to Jaws. It's just a shame that Spielberg isn't directing the 5th Indiana Jones movie due to storyline problems.

  • The Dark Knight Rises

    The Dark Knight Rises

    ★★★★★

    "I'm so sorry, I've failed you".

    James Cameron will be questioning me why I didn't cry at the end of Titanic.Well Christopher Fucking Nolan made me cry. I said before and I will say it again such a beautiful ending to a terrific trilogy. Tom Hardy gives his best performance of his career as Bane and he is probably the best Batman villain of them all,and I know I'm gonna get backlash from you guys but that's my opinion. I…

  • The Breakfast Club

    The Breakfast Club

    ★★★★★

    "Well Brian this is a very nutritious lunch All the food groups are represented Did your mom marry Mr Rogers?,No Mr Johnson"

    I don't have a favourite John Hughes movie I love all of them.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

    "I have brought Peace,freedom,Justice and Security to my new empire"
    This is by far the best Star Wars prequel film ever made. Ewan McGregor we salute you sir!.

  • The Prestige

    The Prestige

    ★★★★★

    This is probably my favourite David Bowie movie next to Labyrinth.he is great as Tulsa.

  • The Dark Knight Rises

    The Dark Knight Rises

    ★★★★★

    “Ah you think darkness is your ally? You merely adopted the dark. I was born in it, molded by it. I didn't see the light until I was already a man, by then it was nothing to me but blinding!”

    What A beautiful ending to a perfect trilogy. I had a long think and decided this is my favourite movie trilogy of all time.

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★★★

    "Satan,you son..you son of a bitch your still alive!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

    Taika Waititi you genius.

  • Inception

    Inception

    ★★★★★

    "you mustn't be afraid to dream a little bigger darling"
    The first time I watched Inception was July 2017 and it blew my f^^king mind the movie is superb.Christopher Nolan is a goddamn genius and the performances by Leonardo was fantastic. overall I give it 10/10.