• The Goonies

    The Goonies

    ★★★★★

    "hey you guys"
    There's a very young Thanos in this. The first time I watched the goonies was 2014 and It blew my 10 year old mind. I mean who doesn't want to go on a treasure hunt and fight pirates. over amazing!

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★

    Edgar Wright sure knows how to edit the hell out of a movie. It's just a shame that Kevin Spacey is in it though.

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★★

    Han shot first not Gredo. Anyways Mark Hamill looks sooo young in this.
    overall a masterpiece!!!!.

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ½

    "What a piece of junk"-Luke Skywalker A New Hope.
    I rather watched The Mandalorian than watch this trash. Goddammit Ron Howard you were the chosen one.

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

    "I've been a rich man and I have been a poor man and I choice rich ever fucking time".
    I Can't believe Leo got snubbed at the Oscars for his role as Jordan Belfort but Margot Robbie is F^^king Hot as Hell!!!!!!!!!!!!.

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★

    One of the most boring star wars movie ever made. I mean it is so slow and the characters are unlikeable. But I only give it two stars for Darth Vader though.

  • The Mask

    The Mask

    ★★★★

    No one cared who I was until I put on the Mask.

  • The Mummy

    The Mummy

    ★½

    The first 30 minutes of this movie is great and then halfway through the film it doesn't make one bit of sense. I do Love Tom Cruise as an actor but the dark universe is just terrible. overall disappointing.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

    "Did you ever hear the tragedy of Darth Plagueis The Wise? I thought not. ... Darth Plagueis was a Dark Lord of the Sith, so powerful and so wise he could use the Force to influence the midichlorians to create life… He had such a knowledge of the dark side that he could even keep the ones he cared about from dying".
    Yes I rewatched this movie again.why? because it's a masterpiece.

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★½

    Willy Wonka is one creepy son of a bitch.one minute he's friendly and the next minute he starts killing little children like Michael Myers.God the 70's was a strange year for cinema.

  • Hop

    Hop

    The Universal logo is a goddamn egg!!!. anyways happy Easter everyone.

  • Notting Hill

    Notting Hill

    ★★★

    Oh Jesus not another chick flick. Hugh Grant works at a book shop that sells travel books,that must be the worst job ever.