Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Mask

The Mask

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mummy

The Mummy

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hop

Hop

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ri¢hie Ri¢h

Ri¢hie Ri¢h

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Open Season

Open Season

2006
×
★★½
Edit this entry  
10
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Antz

Antz

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Big Momma's House 2

Big Momma's House 2

2006
×
Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Big Momma's House

Big Momma's House

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
28
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Michael Collins

Michael Collins

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry