Sort by

Joseph has logged 92 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Garfield

Garfield

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
X2

X2

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Day After Tomorrow

The Day After Tomorrow

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The House

The House

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Get Him to the Greek

Get Him to the Greek

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Young Sherlock Holmes

Young Sherlock Holmes

1985
×
★★★
Edit this entry  
20
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Ted 2

Ted 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ted

Ted

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1956
×
★★★★
Edit this entry  
16
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry