Sort by

Joseph has logged 89 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ted

Ted

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Edit this entry  
27
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Stuart Little

Stuart Little

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★
Edit this entry  
20
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Edit this entry  
19
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Breakfast on Pluto

Breakfast on Pluto

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
American History X

American History X

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry