Sort by

Joseph has logged 81 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bugsy Malone

Bugsy Malone

1976
×
★★½
Edit this entry  
31
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Garfield

Garfield

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
365 Days

365 Days

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Justice League

Justice League

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Warcraft

Warcraft

2016
×
½
Edit this entry  
23
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twins

Twins

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jolene

Jolene

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★½
Edit this entry  
13
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry