Joseph has written 66 reviews for films during 2023.

  • Anyone But You

    Anyone But You

    ★★★½

    Honestly a pretty fun rom com that had me laughing more than I thought and changed the way I think about Natasha Bedingfield’s “Unwritten” forever.

  • Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

    Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

    ½

    I thought I liked Zack Snyder because of his DC films so I went in with pretty high expectations. After all, the guy made the 4 hour epic Justice League movie, this must be a banger right?

    Wrong.

    This is a Star Wars rip off with slo mo in every action scene, unnecessary attempted sexual assault that made me feel gross just watching it, and basically a beat for beat plagiarizing of the scene of taming Buckbeak the hippogriff from…

  • Aquaman and the Lost Kingdom

    Aquaman and the Lost Kingdom

    ★★★

    If you don’t look at it as “the final movie in the DCEU” this is a fun movie. While it’s not as great as the first Aquaman, it comes close. I liked how the brotherly bond between Orm and Arthur grew through the movie and this movie had me genuinely guessing whether they were going to do a certain storyline from the comics.

    I also think they juggled the Amber Heard controversy pretty well by having just enough Mera in it.

    This is one of the DCEU films I can see myself revisiting years from now.

  • Wonka

    Wonka

    ★★★½

    This movie was so whimsical and fun and is nearly as sweet as candy. I’m normally not a huge fan of musicals but some of the songs in here I really enjoyed (i’d be lying if I said I didn’t tear up at the end and how they incorporated “Pure Imagination” into the movie). I could definitely see how Chalamet’s Willy Wonka could grow up and eventually turn into the classic and beloved Wilder character (we don’t speak about the Johnny Depp “portrayal”)

  • Charlie and the Chocolate Factory

    Charlie and the Chocolate Factory

    When this version was released and I was a teenager, I loved it. But now it serves as a reminder that just because something is “more faithful” to the book it is based on, it doesn’t make it better. This movie is seriously inferior to the 1971 version in nearly every way especially the added subplot of Wonka’s dentist dad. But the music is worse; the Oompa Loompa’s are worse; the fact that you see the kids leaving the factory is worse, the ending is worse.

    The only difference that actually made the movie better was the removal of the fuzzy drink floating scene.

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★★

    An undisputed classic I had seen this many times growing up but revisited this in anticipation for 2023’s “Wonka” prequel. This film is far funnier than I remember mainly owing to Gene Wilder’s iconic Willy Wonka performance which manages to be unhinged but never outright creepy like the vastly inferior Johnny Depp portrayal. 

    Plus I’m rarely a fan of musicals but these songs are absolute bops. “pure imagination”? Absolute banger. Each Oompa Loompa song? Tell me those classic songs don’t get stuck in your head.

  • Dashing Through the Snow

    Dashing Through the Snow

    ★★½

    The best part of this film is Ludacris and at one point he yells out “that’s Ludicrous”. That alone is worth a decent score.

    I’m just tired of reimaginings and modernizings of Santa. Give me classic Christmas. 

    But let’s be real….im here for Luda.

  • Elf

    Elf

    ★★★½

    A Christmas classic sure, but let’s be real: if Buddy the elf was real I would hate him.

  • Miracle on 34th Street

    Miracle on 34th Street

    ★★★

    This classic Christmas movie has it all!

    Putting Santa Claus on trial for lunacy
    A little girl demanding that she’ll only believe in Santa if he gets her a house.

    But somehow the most unbelievable part of this movie is a giant retail store suggesting that customers go to a competitor if they can’t find what they are looking for at Macy’s.

    1947 is kind of crazy judging from this. (Nonetheless one of those movies that everyone should see at least once)

  • Candy Cane Lane

    Candy Cane Lane

    ★★½

    Honestly for a straight to streaming Christmas movie…:this was pretty entertaining and original.

    Idk if it’s something that I’d watch every year for Christmas but I was entertained throughout the runtime.

  • Family Switch

    Family Switch

    ★★

    Honestly kind of fun family switch movie, a little corny holiday movie.

    Is it something I’ll remember years from now? Probably not
    But it is a fun little movie for the holidays to watch with family.

  • Good Burger 2

    Good Burger 2

    Sometimes, you don’t need to make a sequel.