José has logged 234 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Read the review Edit this entry  
17
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Maid

Maid

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★
Edit this entry  
18
La última gira

La última gira

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
El cuartito

El cuartito

2021
×
★★
Edit this entry  
17
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vacation Friends

Vacation Friends

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sweet Girl

Sweet Girl

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry