Sort by

Josef has logged 51 entries for films during February 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Forgotten Silver

Forgotten Silver

1995
×
★★★
Edit this entry  
26
Meet the Feebles

Meet the Feebles

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★
Edit this entry  
25
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Brick

Brick

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Ant-Man and the Wasp: Quantumania

Ant-Man and the Wasp: Quantumania

2023
×
★★½
Edit this entry  
18
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★
Edit this entry  
18
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
14
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

2009
×
Edit this entry  
14
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Himizu

Himizu

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★
Edit this entry  
11
Dinner For Two (and a half)

Dinner For Two (and a half)

2023
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Harley Quinn: A Very Problematic Valentine's Day Special

Harley Quinn: A Very Problematic Valentine's Day Special

2023
×
★★★★
Edit this entry  
09
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
08
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Village

The Village

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Tag

Tag

2015
×
★★★★
Edit this entry  
03
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★★
Edit this entry