Sort by

Josef has logged 392 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Freaked

Freaked

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Maniac

Maniac

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Swan

The Swan

2023
×
Edit this entry  
27
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
24
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
★★★★
Edit this entry  
23
Memory Holograph

Memory Holograph

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
22
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★
Edit this entry  
16
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★★
Edit this entry  
13
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Marvel Studios Assembled: The Making of the Guardians of the Galaxy Vol. 3

Marvel Studios Assembled: The Making of the Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★★★
Edit this entry  
12
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
11
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Christine

Christine

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Leatherface

Leatherface

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
The Return of the Texas Chainsaw Massacre

The Return of the Texas Chainsaw Massacre

1995
×
★★★★
Edit this entry  
07
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III

1990
×
★★★
Edit this entry  
04
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★
Edit this entry  
04
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
03
They Live

They Live

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Vamp

Vamp

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Cursed

Cursed

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
27
RoboCop 3

RoboCop 3

1993
×
★★
Edit this entry  
27
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
25
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry