Sort by

Jose has logged 332 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Adam

Black Adam

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

Guillermo del Toro's Pinocchio: Handcarved Cinema

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
Edit this entry  
12
See How They Run

See How They Run

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Fall

Fall

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
You're Dead To Me

You're Dead To Me

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Pickman's Model

Pickman's Model

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
She-Hulk: Attorney at Law

She-Hulk: Attorney at Law

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The People We Hate at the Wedding

The People We Hate at the Wedding

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Andor: A Disney+ Day Special Look

Andor: A Disney+ Day Special Look

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Patton Oswalt: We All Scream

Patton Oswalt: We All Scream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Outside

The Outside

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Men

Men

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Soft & Quiet

Soft & Quiet

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

Mike Birbiglia: Thank God for Jokes

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Autopsy

The Autopsy

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Graveyard Rats

Graveyard Rats

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Parks and Recreation Special

A Parks and Recreation Special

2020
×
Read the review Edit this entry