John has logged 26 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Informer

The Informer

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
300

300

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Conan Unchained: The Making of 'Conan'

Conan Unchained: The Making of 'Conan'

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Conqueror

The Conqueror

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mr. Holland's Opus

Mr. Holland's Opus

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Country Strong

Country Strong

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
Operation Amsterdam

Operation Amsterdam

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Midnight Clear

A Midnight Clear

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
W.

W.

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry