Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Ladies Man

The Ladies Man

1961
×
★★½
Edit this entry  
04
The Chase

The Chase

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Overlord

Overlord

1975
×
★★★
Edit this entry  
01
Romancing the Stone

Romancing the Stone

1984
×
★★½
Edit this entry  
30
Down the Tracks: The Music That Influenced Led Zeppelin

Down the Tracks: The Music That Influenced Led Zeppelin

2008
×
★★½
Edit this entry  
26
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Rider

The Rider

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cujo

Cujo

1983
×
★★
Edit this entry  
07
Soft & Quiet

Soft & Quiet

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Critic

The Critic

2022
×
★★★
Edit this entry  
03
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
María (and Everybody Else)

María (and Everybody Else)

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Faster, Faster

Faster, Faster

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Open Body

The Open Body

2022
×
★½
Edit this entry  
12
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gunfight at the O.K. Corral

Gunfight at the O.K. Corral

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★½
Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★
Edit this entry  
03
Manticore

Manticore

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tron

Tron

1982
×
★½
Edit this entry  
31
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
26
The Queen of the Lizards

The Queen of the Lizards

2019
×
Edit this entry  
24
Suro

Suro

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Men

The Men

1950
×
★★½
Edit this entry  
21
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spanish Movie

Spanish Movie

2009
×
½
Edit this entry  
14
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★
Edit this entry  
10
S Is for Stanley

S Is for Stanley

2015
×
★★
Edit this entry  
08
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★½
Edit this entry  
07
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Night of the 12th

The Night of the 12th

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Jamon Jamon

Jamon Jamon

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Wheelchair

The Wheelchair

1960
×
★★★½
Edit this entry  
26
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★
Edit this entry  
24
The Beatles and India

The Beatles and India

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
The Little Apartment

The Little Apartment

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry