jordwkr has logged 136 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Blue Story

Blue Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Football Factory

The Football Factory

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Father

The Father

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Aftermath

Aftermath

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Brothers

Brothers

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry