Sort by

Jord has logged 22 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Haunted House

The Haunted House

1921
×
Edit this entry  
28
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Read the review Edit this entry  
24
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
Read the review Edit this entry  
24
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rave Macbeth

Rave Macbeth

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cherie

Cherie

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Ong Bak: Muay Thai Warrior

Ong Bak: Muay Thai Warrior

2003
×
Read the review Edit this entry  
18
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Smiley Face Killers

Smiley Face Killers

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Badlands

Badlands

1973
×
★★★
Edit this entry  
04
Annette

Annette

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Melancholia

Melancholia

1989
×
Read the review Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
Read the review Edit this entry  
02
The Lodger

The Lodger

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry