• Lightyear

    Lightyear

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    There's a really good movie hidden in here.

    Some of the main complaints I've heard about this are not my issue. Tim Allen should not voice this reimagining of Buzz Lightyear, he's a different style of character. The whole "Andy's favorite movie" framing device is stupid, but not important to anything about the film and so it didn't matter much to me. And obviously, the whole conservative uproar is stupid and pointless.

    My issue is that I think they took…

  • Breaking Away

    Breaking Away

    ★★★½

    This movie truly gives good reason to hate Italians!

    ...I admire a lot of this, especially the direction of the biking scenes which is thrilling. Great to see a movie that can direct competitive racing so well. I think my main issue is that the script wants it to be both a character study of the main character as well as an ensemble piece with all three of his friends, and all three of them aren't given enough... their arcs…

  • Dog Day Afternoon

    Dog Day Afternoon

    ★★★★½

    This is so compelling from the very beginning. I love all of the little details throughout that make it feel so lifelike; the little screwups in the bank heist, the way certain characters react to each other. It's perfectly tense, written with a smart and compelling structure, and still feels relevant to the modern day.

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★½

    Edgar Wright's talent as a director is really apparent, and even when a choice he makes doesn't work for me entirely I admire his audacity and the boldness of his creativity. However, there are so many script elements here which didn't work for me and left me wanting a lot more. The characters are thinly drawn across the board, the stakes are raised to unbelievable levels too quickly, the whole "fashion school" thread is not believable or given enough focus,…

  • CODA

    CODA

    ★★★

    My main issues are with the script here, which I wish had found more focus in its exploration of family and less of the unrealistic school setting, which attempted to ground Ruby in relatability but instead left her feeling cliched. The struggle at the center of the film is interesting and unique, yet I wish that the rest of the movie wasn't so steeped in cliche around it. It manages to get a few great moments in, enhanced by stunning…

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★★½

    She's selfish, unsure, and not entirely honest.

    She's such a human being, such a wonderfully drawn character, that you can't help but fall in love with her, never want this to end.

  • Amadeus

    Amadeus

    ★★★★★

    Still an absolute heater. Director’s Cut a bit too long in my eyes, but the characters here are so completely drawn and so engaging that it is easy to forgive.

  • Splendor in the Grass

    Splendor in the Grass

    ★★★★½

    Perhaps I just watched this at the right time, but this film hit me hard emotionally and I find it utterly honest behind its melodramatic exterior. This is largely due to William Inge's screenplay; I love his work as a playwright, and what makes him so wonderful is his empathy for every character involved in the story. Each supporting character is given depth, the leads are given a ton to work with, and the result is a film that feels…

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

    It never sacrifices the characters for its high-concept, which was my worry halfway through. I think the ending does a very good job of wrapping it all up, and manages to ground it in reality again similarly to the beginning. Every actor is great, and the technical aspects are a marvel (especially given the lower budget). I think the humor could be a little too reference-y sometime, and not every single joke landed for me, but there were plenty of…

  • Wolf Girl

    Wolf Girl

    Beautiful directing, acting, and cinematography! I loved this and was so impressed by it, it is a professional short film under the guise of a student film!

  • Pass Over

    Pass Over

    ★★★

    I like the way it builds the two characters and their relationship, the way they go back and forth with one another and continually challenge each other. There's many great aspects to this play, and Spike Lee is very adapt at making theater feel like film in key moments. The play itself is a bit of a mess sometimes, but challenges interesting ideas.

    I don't like this ending, and the author agrees with me; she has changed it since. It's…

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Glad I FINALLY saw this... I've seen complaints about the slow pacing of the film and how they wish the movie was a bit shorter, yet I could not disagree more. In fact, I wanted more - particularly from George. His large absence from the second half is necessary, but his status as a good-natured man didn't feel in line with his lack of awareness of Rose's decline, resulting from her relationship with Phil and with alcohol. I think there's…