• Spring Awakening: Those You've Known

    ★★★½

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

    ★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

  • Don't Look Up

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★½

  • Encanto

    ★★★

  • Dune

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★

  • Luca

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★½

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★

  • Framing Britney Spears

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

    ★★

  • News of the World

    ★★

  • Education

    ★★★★

  • Let Them All Talk

    ★★★½

  • Alex Wheatle

    ★★★½

  • The Prom

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Happiest Season

    ★★★

  • Small Axe

    ★★★★★

  • Mank

    ★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Shithouse

    ★★★½

  • Rebecca

    ★★

  • I'm Your Woman

    ★★★★

  • Totally Under Control

    ★★★½

  • Soul

    ★★★½

  • The Wolf of Snow Hollow

    ★★★½

  • Red, White and Blue

    ★★★★½

  • The Boys in the Band

    ★★★

  • Mangrove

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • On the Rocks

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • MLK/FBI

    ★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Wolfwalkers

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Ammonite

    ★★½

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • The Human Voice

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Tenet

    ★★½

  • I Used to Go Here

    ★★½

  • An American Pickle

    ★★½

  • She Dies Tomorrow

    ★★

  • Hamilton

    ★★★★½

  • The Rental

    ★★★½

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★½

  • The Half of It

    ★★★½

  • Take Me to the World: A Sondheim 90th Birthday Celebration

    ★★★★★

  • Normal People

    ★★★★½

  • John Lewis: Good Trouble

    ★★★

  • Shiva Baby

    ★★★½

  • The Hunt

    ★★★

  • The Trip to Greece

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★½

  • The Father

    ★★★