Jordan has written 23 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★½

    Not me, not Hermione, YeEoOUuU

  • A Quiet Place Part II

    A Quiet Place Part II

    ★★★★½

    First time back in theaters and it was AMAZING

  • Sound of Metal

    Sound of Metal

    ★★★★½

    Sound of Metal is such a compelling tale of the human experience and how daily functions are taken for granted. The first few minutes are so poignant: the cracking of his knees during squats, hearing his drum sticks lightly tap his girlfriend’s arms, the powder jar hitting the table, the coffee dripping in the pot. So many ways that we know something is functioning correctly because of the minute sounds that accompanies them. 

    Riz Ahmed is absolutely incredible in this film.…

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★½

    The score is INCREDIBLE. It’s insane that you almost forget she can’t hear his theme play which cues us to his presence. I’m surprised I’ve never given this a full watch before, but I’m glad I did. Such a great film to start with on my classic horror journey considering so many to come will pay homage to Michael Myers and the original final girl. Also love the Psycho references considering Jamie Lee’s mom was one of the original scream queens!

  • Ace in the Hole

    Ace in the Hole

    ★★★★½

    When this film premiered in 1951 it was denounced by critics for attacking the noble field of journalism. At this time journalism had been an extremely important and lauded tool in the recent years of WWII, so a blatant attack to its legitimacy would reasonably be condemned by the general public and those in the field. What the critics didn't see what how spot-on Wilder was in exposing the dangerous mania associated with sensationalism in America.

    Over the past couple…

  • Snowpiercer

    Snowpiercer

    ★★★★½

    Bong Joon-ho is seriously the best director on class warfare in history

  • 8½

    ★★★★½

    I almost lost it at the dancing scene- if you don’t think Tarantino took inspiration from this for the Pulp Fiction scene you’re wrong. It’s amazing how many films have been influenced by 8 1/2. After having finally seen this film, I’m in awe at how many meta-Hollywood narratives and character studies on creatives have pulled from Fellini’s greatest picture.

  • In a Lonely Place

    In a Lonely Place

    ★★★★½

    How had I never heard of this film until recently?? Bogart is absolutely amazing in this film- his calm demeanor meeting a violent and confusingly terrifying energy is something I’ve never seen from him. We know him as a man who keeps his cool- he’s suave, doesn’t get overexcited, can be monotonous at times, and we rarely see too much emotion (especially of excitement) in his biggest roles. That’s what’s most terrifying about this character. When he makes Brub and…

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★½

    There are so many beautiful places visited in this film that truly make one sit, contemplate life, and enjoy the world around them. It’s one of the reasons why I love living in the Pacific Northwest. When I’m driving along I5 or a clear pocket of a city and see Mount Rainier, I can’t help but be amazed. I stop for 5 seconds and just appreciate the beauty and peace in life.

    I visited the Badlands a few summers ago…

  • Moonrise Kingdom

    Moonrise Kingdom

    ★★★★½

    Nostalgia tends to be the most common theme in Wes Anderson's films, but Moonrise Kingdom almost offers the opposite. Instead of looking back on our childhood through the eyes of adults pained by their past traumas and unattained dreams, we see the doom of a compromised future and the loss of the innocence we may have never had through the eyes of two advanced pre-teens.

    Anderson centers the conflict around a common theme in his work of forbidden or unconventional…

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

    The most important movie to come out in the past year (including 2020). It’s insane that I would have never learned about Fred Hampton or the community-driven efforts of the Black Panther Party had I not elected to take an African American Studies class my freshman year of college. Even then, we only had time to spend a few days on the Black Panthers on a very surface level, so I had to dig deeper on my own with books…

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

    A classic 80s slasher film that hits all of the tropes and introduces an incredibly fear-inducing premise. Even though I’ve known about this film since I was a child through kids singing the “Freddy’s Coming For You” song and general Krueger imagery around Halloween, this is the first time I’ve actually sat down and watched it through. 

    This film truly cemented Wes Craven as the master of horror. He can hit all the beats, write a story that’s absurd yet realistically…