Jordan has written 16 reviews for films rated ★★★ .

  • Romeo and Juliet

    Romeo and Juliet

    ★★★

    I feel bad for all the 9th grade English classes who had to watch this before Romeo + Juliet (1996) came out

  • How the West Was Won

    How the West Was Won

    ★★★

    Once it said the west had to be won from “nature and primitive man” I knew I’d have a tough time enjoying this.

    Highlights: George Peppard doing a Jimmy Stewart impersonation; Anytime Debbie Reynolds sang; Henry Fonda’s mustache (Leo’s character’s character in Once Upon a Time...in Hollywood inspiration??)

    Worst moments: Anytime John Wayne was on screen; Jimmy Stewart marrying Carroll Baker who is like 30 years younger than him; the racist remarks to Native Americans

    Aside from the big faults…

  • I Care a Lot

    I Care a Lot

    ★★★

    I’m really conflicted about this one. I really wanted to like it because I recently watched Gone Girl and found out how badass Rosamund Pike is. This movie is an entertaining thriller with an antihero female lead so it should be amazing (as Promising Young Woman showcased), but the screenplay just was not there in this one. It was also really hard to not compare Pike’s character to Amy Dunne who is one of the best villains in cinematic history. Rosamund Pike is still completely badass in this movie, but not even her performance could enhance the mediocrity of the screenplay.

  • Young and Innocent

    Young and Innocent

    ★★★

    This movie was pretty enjoyable until the blackface at the end... watching really old movies with barely any knowledge of them beforehand is always a gamble to see if normalized racist acts of the times show up. Definitely won’t be rewatching it because of that.

  • Beautiful Girls

    Beautiful Girls

    ★★★

    Uma Thurman and Natalie Portman as the ultimate cool girl: a mood

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★

    A Star is Born (2018) definitely improved nearly all aspects of this installment. This movie mostly felt like a 2 hour long Streisand and Kristofferson concert with some whiny dialogue here and there. I still enjoy the two together so I liked the film, but it has none of the nuance and depth in characters of the 1954 and 2018 versions. Bradley Cooper gave so much more range to the male counterpart than just the bland, alcoholic, jealous rockstar Kristofferson…

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★★

    A star for Zendaya, a star for John David Washington, and a star for the cinematography. The performances and camerawork are incredible, but the script is uneven and generally too pretentious to be groundbreaking or rewarded. The final Marie monologue about wanting him to appreciate her and say “thank you” feels like it belongs in a different film. Don’t get me wrong, Zendaya acts her heart out in that scene and gives a moving performance, but it seemed out of…

  • Anchors Aweigh

    Anchors Aweigh

    ★★★

    Anchors Aweigh has a very similar premise and ambience to On the Town (also starring Kelly and Sinatra as sailors), though with less exciting relationships and songs. On the other hand, Kelly and Sinatra get more time to truly shine and dive into the dynamic duo of an incredible singer and mesmerizing dancer. 

    The film may not be great, but that’s not why I come to see Golden Age musicals. Many are mediocre with irrelevant plots that are simply structured…

  • Vice

    Vice

    ★★★

    I’m not sure what genre this movie was trying to be, and I’m not sure it knows either

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★

    Not as good on the rewatch as it is watching for the first time in a theater. It’s like this movie tried so hard to be a Star Wars movie that’s it’s just... not. JJ Abrams essentially ignored the good parts of Last Jedi and made an ending to his version of Star Wars that doesn’t align with much of the content and character arcs established by the previous trilogies. It was definitely not impactful enough to be the grand…

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

    I’m very conflicted about this movie. When it’s strong, it’s REALLY strong. Kylo Ren/Rey; Rey/Luke; Luke/Yoda; Luke/Kylo Ren; Leia/Kylo Ren; Leia/Luke are all really captivating plots that keep me engaged and curious to explore more with the relationships. When it’s everything else, I kinda want to fall asleep. I couldn’t care less about the Rose & Finn and Poe plot lines. They feel like different movies and makes it feel separated from the Star Wars world and especially separated from the SKYWALKER saga. This movie would have such a higher rating if it stuck to its strengths.

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

    Honestly the first half of this movie felt much more like a Guardians of the Galaxy movie than a Star Wars movie. 
    The best part of this movie is the span from the Han Solo/Kylo Ren confrontation to the lightsaber fight in the snow (which I put at just slightly below the amazing Mustafar Anakin/Obi Wan fight)