Jordan has written 30 reviews for films rated ★★★½ .

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★½

    This film was completely carried by none other than Vera Farmiga and Patrick Wilson. While the film was still enjoyable for the demonic possession horror sub genre, it was missing two key aspects: James Wan and a genuine care for the suffering family. The conjuring franchise is one of the only modern horror universes that continues to captivate me, but this one definitely fell short from Wan’s first two conjuring installations.

  • Fist of Fury

    Fist of Fury

    ★★★½

    Figuring out the racist sign in Minnie’s place from The Hateful Eight is a reference to this movie changed my entire viewing experience

  • The Last Blockbuster

    The Last Blockbuster

    ★★★½

    All Star playing during this doc truly cemented its time-capsule feel

  • Miracle

    Miracle

    ★★★½

    This movie definitely made me excited for Seattle to FINALLY get an NHL team

  • A Room with a View

    A Room with a View

    ★★★½

    I’m not a big fan of period pieces (Little Women aside) so this wasn’t really up my alley, but I made an effort to enjoy it as a Helena Bonham Carter & Maggie Smith stan. The cast is obviously great with Daniel Day-Lewis playing an extremely unlikeable snob, like this is probably the first role where I DONT like DDL. If you like British period pieces you’ll definitely enjoy this, but otherwise it’s not a necessary viewing.

    Okay also why are 75% of big-name British actors either in Harry Potter, Game of Thrones, Star Wars, or Love Actually? Bonus points for those who star in multiple.

  • Bill & Ted's Excellent Adventure

    Bill & Ted's Excellent Adventure

    ★★★½

    Be excellent to each other!

  • The Amityville Horror

    The Amityville Horror

    ★★★½

    If there’s a little kid talking to a ghost I’m gonna be scared, so it did its job. Honestly this was exactly what I expected of it- creepy 70s horror movie that’s not amazing, but still a good watch.

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★½

    The very first of the A Star is Born adaptations sets such an incredible groundwork for the films that follow. I find it so fascinating that Hollywood was aware of its tragic impact on young and old stars alike even in 1937 when movie stardom was a fairly new concept. When we look back at old Hollywood, we see how often their names were changed, their careers were cut short by up-and-comers, and how much of a toll it took on…

  • Captain Blood

    Captain Blood

    ★★★½

    You can definitely see the influence on the Pirates of the Caribbean franchise from this film which was an integral part of popularizing the swashbuckle genre. In my personal opinion Errol Flynn is a scumbag (just a quick Wikipedia scan will tell you why), but he's a good actor that brings the charisma needed to bring life to appealing characters like Peter Blood and Robin Hood.

    I've always enjoyed the Pirates of the Caribbean movies, so I have to be…

  • The Last King of Scotland

    The Last King of Scotland

    ★★★½

    A good political thriller detailing the corruption in leadership and seduction of power and greed. James McAvoy is good, but Forrest Whitaker as a cruel tyrant is so captivating that it’s no wonder he won an Oscar. Amin is portrayed as a leader who is so insecure in his rule that he must blackmail, attack/murder, and use political suppression against those who oppose him. As a man who had to engage in a coup to gain power, he does everything…

  • Great Expectations

    Great Expectations

    ★★★½

    Upsetting that young Obi-Wan looks nothing like Ewan McGregor

  • Cat on a Hot Tin Roof

    Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★½

    Cat on a Hot Tin Roof is a good movie for two reasons: Paul Newman and Elizabeth Taylor. Their performances carry this film that would otherwise be a mediocre adaptation of an incredible Tennessee Williams play. If the Hays Code hadn't been in the way of exploring Brick's homosexual relationship with Skipper, it would have been a much more substantial plot.

    Without the revelation of Brick being romantically in love with Skipper, the division between Brick and Maggie and Brick…