• Cinderella

    Cinderella

    ★★★★

    It looks like it was shot on an iPod shuffle but is the best Cinderella nonetheless ❤️

  • Secret Agent

    Secret Agent

    ★★½

    It’s simple murder and all you can think of it is fun.”- Not Hitchcock calling out himself and his entire fanbase

  • Young and Innocent

    Young and Innocent

    ★★★

    This movie was pretty enjoyable until the blackface at the end... watching really old movies with barely any knowledge of them beforehand is always a gamble to see if normalized racist acts of the times show up. Definitely won’t be rewatching it because of that.

  • The Little Things

    The Little Things

    ★★

    This feels like an unnecessary extended version of a really mediocre episode of Criminal Minds

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

    I watched this snowed into my house with cozy lights and a fireplace on... aside from seeing it in a theater I think this is the most ideal way for it to be watched.

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

    The most important movie to come out in the past year (including 2020). It’s insane that I would have never learned about Fred Hampton or the community-driven efforts of the Black Panther Party had I not elected to take an African American Studies class my freshman year of college. Even then, we only had time to spend a few days on the Black Panthers on a very surface level, so I had to dig deeper on my own with books…

  • Revolutionary Road

    Revolutionary Road

    ★★★★

    I wish Leo and Kate had become the next William Powell and Myrna Loy where they play the main couple in tons of movies with different plots. They have such an intense chemistry that is translated in different situations and types of relationships. In Titanic we see their chemistry in full blast where you don’t think they could possibly be with anyone else, whereas in Revolutionary Road they play a couple who doesn’t belong together, but you understand the chemistry that brought them together. Seeing them in a film together again is really just a joy that I could have used more of in their careers.

  • Cats

    Cats

    I watched this and A Nightmare on Elm Street today... which one do you think scared me more

  • A Nightmare on Elm Street

    A Nightmare on Elm Street

    ★★★★½

    A classic 80s slasher film that hits all of the tropes and introduces an incredibly fear-inducing premise. Even though I’ve known about this film since I was a child through kids singing the “Freddy’s Coming For You” song and general Krueger imagery around Halloween, this is the first time I’ve actually sat down and watched it through. 

    This film truly cemented Wes Craven as the master of horror. He can hit all the beats, write a story that’s absurd yet realistically…

  • Beautiful Girls

    Beautiful Girls

    ★★★

    Uma Thurman and Natalie Portman as the ultimate cool girl: a mood

  • Dog Day Afternoon

    Dog Day Afternoon

    ★★★★★

    I knew this was an effective anti-authority, anti-establishment, counterculture film when the head counter woman is outside with Sonny and the cop tries to be the hero and keep her outside and she simply says “Those are my girls, I’m going back in there,” to the sound of applause from the crowd. 

    The protesting of the Vietnam War, peace protests, and progressive movements were generally headed by students and young, inexperienced minds. This movie begins with an amateur bank robbery…

  • Harold and Maude

    Harold and Maude

    ★★★★½

    Harold and Maude is a definitive example of the New Hollywood era of the 60s and 70s. The film is a charming dramedy following the friendship of an eccentric 20 year old boy and a 79 year old woman who share a hobby of attending strangers’ funerals. 

    This film really reminded me of The Graduate in its existential crises, finding who you are, and dealing with the uncertainty and denial of the expectations of one’s future. Also similar to The Graduate is the…