• The Amityville Horror

    The Amityville Horror

    ★★★½

    If there’s a little kid talking to a ghost I’m gonna be scared, so it did its job. Honestly this was exactly what I expected of it- creepy 70s horror movie that’s not amazing, but still a good watch.

  • Moulin Rouge!

    Moulin Rouge!

    ★★★★

    Who needs to do drugs when you can just watch Moulin Rouge!?

  • I Care a Lot

    I Care a Lot

    ★★★

    I’m really conflicted about this one. I really wanted to like it because I recently watched Gone Girl and found out how badass Rosamund Pike is. This movie is an entertaining thriller with an antihero female lead so it should be amazing (as Promising Young Woman showcased), but the screenplay just was not there in this one. It was also really hard to not compare Pike’s character to Amy Dunne who is one of the best villains in cinematic history. Rosamund Pike is still completely badass in this movie, but not even her performance could enhance the mediocrity of the screenplay.

  • Up in the Air

    Up in the Air

    ★★★★

    This was a truly nice surprise. I really didn't know much about this film before watching it besides it starred George Clooney, but everything about it exceeded my expectations. Vera Farmiga and Anna Kendrick are extremely charming with such depth supported by great dialogue, and Clooney essentially is a corporate version of his Danny Ocean character. I was wondering if this was Kendrick's first real film role, but I, like Anna Kendrick, completely forgot she was in Twilight.

    The screenplay…

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

    Yes I've watched this twice this month

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★½

    The very first of the A Star is Born adaptations sets such an incredible groundwork for the films that follow. I find it so fascinating that Hollywood was aware of its tragic impact on young and old stars alike even in 1937 when movie stardom was a fairly new concept. When we look back at old Hollywood, we see how often their names were changed, their careers were cut short by up-and-comers, and how much of a toll it took on…

  • Jamaica Inn

    Jamaica Inn

    ★★

    This film is pretty dull and feels the most un-Hitchcock of all his movies so far. Unless you’re trying to finish most of his filmography, there’s nothing too substantial to make it worthy of 2 hours of attention- except maybe Charles Laughton’s eyebrows.

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★½

    There are so many beautiful places visited in this film that truly make one sit, contemplate life, and enjoy the world around them. It’s one of the reasons why I love living in the Pacific Northwest. When I’m driving along I5 or a clear pocket of a city and see Mount Rainier, I can’t help but be amazed. I stop for 5 seconds and just appreciate the beauty and peace in life.

    I visited the Badlands a few summers ago…

  • The Stranger

    The Stranger

    ★★★★

    Orson Welles gives a chilling performance as a Nazi war criminal who has erased nearly all evidence of his former identity and attempts to normalize himself as a small Connecticut town prep school teacher. Robinson plays the United Nations agent tracking him down with one major clue- his obsession with clocks. Loretta Young gives a compelling performance as the young girl marrying the mysterious Welles who is dubbed as “the stranger” of the town. 

    Welles crafted an incredible warm-up to…

  • Captain Blood

    Captain Blood

    ★★★½

    You can definitely see the influence on the Pirates of the Caribbean franchise from this film which was an integral part of popularizing the swashbuckle genre. In my personal opinion Errol Flynn is a scumbag (just a quick Wikipedia scan will tell you why), but he's a good actor that brings the charisma needed to bring life to appealing characters like Peter Blood and Robin Hood.

    I've always enjoyed the Pirates of the Caribbean movies, so I have to be…

  • Moonrise Kingdom

    Moonrise Kingdom

    ★★★★½

    Nostalgia tends to be the most common theme in Wes Anderson's films, but Moonrise Kingdom almost offers the opposite. Instead of looking back on our childhood through the eyes of adults pained by their past traumas and unattained dreams, we see the doom of a compromised future and the loss of the innocence we may have never had through the eyes of two advanced pre-teens.

    Anderson centers the conflict around a common theme in his work of forbidden or unconventional…

  • The Last King of Scotland

    The Last King of Scotland

    ★★★½

    A good political thriller detailing the corruption in leadership and seduction of power and greed. James McAvoy is good, but Forrest Whitaker as a cruel tyrant is so captivating that it’s no wonder he won an Oscar. Amin is portrayed as a leader who is so insecure in his rule that he must blackmail, attack/murder, and use political suppression against those who oppose him. As a man who had to engage in a coup to gain power, he does everything…