• Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★

    I’m very conflicted about this movie. When it’s strong, it’s REALLY strong. Kylo Ren/Rey; Rey/Luke; Luke/Yoda; Luke/Kylo Ren; Leia/Kylo Ren; Leia/Luke are all really captivating plots that keep me engaged and curious to explore more with the relationships. When it’s everything else, I kinda want to fall asleep. I couldn’t care less about the Rose & Finn and Poe plot lines. They feel like different movies and makes it feel separated from the Star Wars world and especially separated from the SKYWALKER saga. This movie would have such a higher rating if it stuck to its strengths.

  • Strangers on a Train

    Strangers on a Train

    ★★★★

    The casting of Farley Granger as Guy Haines and Robert Walker as Bruno Antony is magnificent. I’m not sure if it was intentional or not, but the duo seems to be the influence for the casting of Gregory Peck and Robert Mitchum in another enthralling thriller, Cape Fear (1962), 10 years later. Walker and Mitchum, with a similar physical appearance, play mysterious, intimidating, unnerving characters who act as dark shadows and haunting menaces to the more naive and sympathetic characters…

  • Broadcast News

    Broadcast News

    ★★★½

    Not sure what made me more uncomfortable: Albert Brooks’ chest hair or the film constantly referring to DC as simply ‘Washington’ (as a TRUE Washingtonian this is one of my biggest pet peeves)

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

    Honestly the first half of this movie felt much more like a Guardians of the Galaxy movie than a Star Wars movie. 
    The best part of this movie is the span from the Han Solo/Kylo Ren confrontation to the lightsaber fight in the snow (which I put at just slightly below the amazing Mustafar Anakin/Obi Wan fight)

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi

    ★★★★★

    I always forget about the uncomfortable first act in Jabba’s Palace because I immediately try to erase it from my mind. Other than that, this movie is a masterpiece and doesn’t get the credit it deserves. It’s rare for franchise films or even series to have satisfying endings, but Star Wars somehow got the endings of each trilogy right. Revenge of the Sith is the best of the prequels, Return of the Jedi keeps pace and ties together an incredible story in the originals, and Rise of Skywalker is the best of the sequels. Also, before we had Baby Yoda we had the Wicket Ewok!!

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★

    I will take absolutely no Hayden Christensen slander

  • Soul

    Soul

    ★★★★½

    Honestly an animated film hasn’t touched me so much or offered more heartwarming content like this  since Up. Soul hit all the right marks and unlike most animated films targeted to kids, really captured the current cultural climate including sentiments and questioning of purpose faced by many at this time. Pixar, you’ve done it again and I love it.

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★

    Natalie Portman and Liam Neeson carry this movie

  • The Family Stone

    The Family Stone

    ★★★★

    Everett is such a scumbag lol

  • The Pride of the Yankees

    The Pride of the Yankees

    ★★★

    A few thoughts:

    1. Gary Cooper playing a college freshman at 41 is like Florence Pugh playing a 12 y/o Amy March at 24... yikes

    2. The kid in the hospital yelling “Oh Gosh!” was such bad acting that I laughed out loud

    3. The first part of this movie is pretty bad with poor pacing, bad writing, and sub-par acting

    4.  I actually thought Gary Cooper had a nice naive boyish charm with Eleanor and they have a pretty sweet chemistry

    5. Mrs. Gehrig’s character is pretty insufferable and kinda creepy

    6. The last act is pretty damn great

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

    Sacha Baron Cohen's accent in this movie is like in that episode of Friends where Ross tries to phase out his fake British accent

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

    Chadwick Bozeman. Wow. This performance makes me mourn the projects and performances we could’ve had from such a talented man. Best Actor? Yes. I wouldn’t be surprised if there were 2 Posthumous Oscar Wins this year for Bozeman in Ma Rainey and Jack Fincher for Mank.